Skydning til “løbende vildt”
Skydning til “løbende vildt”
Tag din jagtkammerat med på hjortebanen lørdag den 26. september, og kom og bliv klar til den kommende jagt sæson. Vi tænder grillen og smider en pølse på, hvilke kan købes sammen med en øl/vand til rimelige priser. Skydningen er gratis for medlemmer af Tim Jagtforening, men koster dog lidt for ikke medlemmer, men som selvfølgelig også er velkomne. Vi skyder på forskellige afstande og hastigheder så alle kan være med og alle kan lære noget.
Generalforsamling Tim Jagtforening
Vi afholder generalforsamling i Tim Jagtforening tirsdag den 25/8 2020 kl. 19:00 i Tim Hallen.
HUSK tilmelding til palle på 20804700 eller til Jeppe på 30311211
Bukkepral
Bukkepral
Efter præmieremorgenen lørdag den 16. maj, afholder vi bukkepral ved Jens Peter Jensen på Østerbyvej 20.Kom og fortæl om jeres oplevelser, og hør hvad andre har oplevet. Og hvis du har været heldig at nedlægge en buk, så tag den med og vis den frem.
Der er morgenkaffe fra kl. 8:30.
Mvh Tim Jagtforening
Kom med – Indskydning af jagrifler
Indskydning af jagtrifler
Torsdag den 23. april mellem kl. 18:00 og 21:00, er der indskydning på bane 1, på Ulfborg Skyttecenter. Der vil være skydning på forskellige afstande, og mulighed for indskydning af kombivåben. Tim Jagtforening sørger for at der er skydebænke til at lægge riflen i.
Det er gratis at skyde for medlemmer af Tim Jagtforening, men alle er selvfølgelig velkomne, det koster blot 25 kr. for ikke-medlemmer. Der vil være mulighed for at købe øl, vand og pølser. Så kom og få en hyggelig aften, og få dit våben tip top til bukkejagten.
generalforsamling
Hej alle
Vi, i bestyrelsen for Tim Jagtforening, er blevet enige om at følge myndighedernes udmelding her til aften den 11-3. Derfor er generalforsamlingen den 17-3 aflyst.
Mvh. bestyrelsen i Tim jagtforening
generalforsamling
Generalforsamling i Tim Jagtforening
Tirsdag 17/3kl. 19,00 i Tim hallen
Vi er vært med gule ærter,
HUSK tilmelding senest d 10/3 til Palle på tlf. 20804700 eller E-mail pallesofus@privat.dk
Øl og vand kan købes.
Dagsorden
1. Valg af dirigent.
2. Aflæggelse af beretning om foreningens virke siden sidste ordinære generalforsamling.
3. Fremlæggelse af det reviderede årsregnskab til godkendelse.
4. Indkomne forslag.
5. Fastlæggelse af kontingent.
6. Valg af formand og / eller kasserer.
7. Valg af bestyrelsesmedlemmer. På valg Palle Pedersen, Lasse W Pedersen og Thomas Østergaard
8. Valg af suppleanter.
9. Valg af to revisorer og to revisorsuppleanter.
10. Krage pokal.
11. Eventuelt.

Løgn og pral
Hyggeaften
Kom til løgn og pral i tim hallen torsdag den 20/2 kl. 19:00.
Vi plejer at have en rigtig hyggelig aften, hvor vi fortæller nogle gode historier, og ser en god film.
Hallen servere kaffe og franskbrød til fornuftige priser.
Mvh Tim Jagtforening
Kul´natur aften
Hjortebanen
Tag din jagt kammerat med på hjortebanen søndag den 23 september, og kom og bliv klar til den kommende jagt sæson. Vi tænder grillen og smider en pølse på, som kan købes til rimelige priser, sammen med en øl eller vand.Skydningen er gratis for medlemmer af Tim Jagtforening, men koster dog lidt for ikke medlemmer som selvfølgelig også er velkommen. Vi skyder på forskellige afstande så alle kan være med, og alle kan lære noget.
Kul´naturdag